Ben Johnson nije razočarao samo sebe kada mu je oduzeta zlatna olimpijska medalja 1988., već je iznevjerio cijelu naciju. Bilo je i drugih velikih skandala kroz povijest sporta, no ovaj, ako ne najveći, definitivno spada u najveće.
Johnson vs Lewis
Skraćena verzija događaja glasi ovako:
Johnson, kanadski sprinter koji je osvojio broncu u utrci na 100 metara na Olimpijskim igrama 1984., došao je na Olimpijske igre u Seulu 1988. kao jedan od favorita za medalju. Najveća zvijezda, i Johnsonov najveći konkurent bio je Amerikanac Carl Lewis. Međutim, Johnson je porazio Lewisa, postavio novi svjetski rekord od 9,79 sekundi, zapanjio svijet i odnio kući zlato.
Međutim, nedugo nakon što se Johnson etablirao kao vjerojatno najpopularniji čovjek u Kanadi, novoosvojena zlatna olimpijska medalja i zlatna medalja sa Svjetskog prvenstva 1987. oduzete su mu nakon što je u njegovom urinu pronađen stanozolol – vrsta steroida.
Johnson je od heroja nacije odjednom postao nacionalna sramota. Vrlo brzo naslovi kanadskih novina su iz “Kanadski sprinter osvojio zlato“ postali “Jamajčanski sprinter pozitivan na doping“.
Velik skandal, ali bilo je i drugih
Iako je teško usporediti utjecaj različitih skandala iz različitih sportova u različitim razdobljima, jer očito je da će svatko stvari vidjeti drugačije, razmjeri ovog skandala su enormni. Johnsonov skandal u potpunosti je zasjenio, i nadmašio, sve prijašnje skandale u svijetu sporta.
U jednu ruku, Johnson je itekako kriv, ali godinama kasnije se doznalo da je vjerojatno i Carl Lewis, njegov najveći konkurent, također bio dopingiran. Kažem vjerojatno, jer to nije nikada dokazano. Kažu da je to zbog američkog utjecaja u atletici, a Johnson je ipak bio samo Kanađanin.
Zašto se Johnsonov skandal smatra jednim od najvećih u povijesti sporta?
Odgovor je zapravo vrlo jednostavan. Naime, olimpijske igre su više od sportskog natjecanja, a kada je nacionalni ponos u pitanju, svima je stalo. Ne samo ljubiteljima sporta.
I to je ono što ovaj skandal stavlja na drugu razinu. Razočaranje, slomljena srca, sram i izdaja koju su osjećali ne samo Kanađani već i brojni drugi ljubitelji sporta. Pogotovo je to bitno jer Kanada u atletici nije predstavljala neku silu, a pogotovo ne na 100 metra, što je zlatna disciplina.
Ben Johnson prešao je put od stavljanja svoje zemlje na pijedestal do zemlje koja ne želi imati ništa s njim.
Opet, sve ovisi o tome kako definirate ozbiljnost skandala. Primjerice, skandal s O.J. Simpsonom uključivao je gubitak života, što ipak nosi veću težinu. Amerikanci su imali i u ženskoj konkurenciji još jednu neuhvaćenu dopingašicu, sprintericu Florence Griffith Joyner, popularnu „Flo Jo“, koja i dan danas drži rekorde na 100 i 200 metara za žene i za koju se uvijek sumnjalo da je dopingirana, ali nikad nije ništa dokazano. Kada je sa 38 godina umrla u snu, sumnje su se samo pojačale.
Ben Johnson je, s druge strane, imao vojsku obožavatelja u Kanadi koji su se oslanjali na njega. Uspio im je dati upravo ono što su očajnički željeli – olimpijskog heroja. Samo nekoliko dana kasnije, to je im je, brzim potezom, bolno oduzeto.
Što je to značilo za budućnost Olimpijskih igara?
Johnsonov pozitivan test označio je kraj zlatnog doba atletike koje je obnovljeno tek osam godina kasnije kada je Kanađanin Donovan Bailey istrčao svjetski rekord od 9,84 na Olimpijskim igrama u Atlanti 1996. Tada je Kanada opet dobila nacionalnog junaka, ali Ben Johnson i njegov skandal zauvijek su ostavili gorak okus.
Također, skandal s Johnsonom označio je kraj nevinosti kada je riječ o atletici jer se oblak sumnje nadvio nad svaku utrku. Tek nakon što se Usain Bolt pojavio kao najveći sprinter ikad, sumnje su prestale.
M.Ko.