Na današnji dan osnovan je Prvi hrvatski športski građanski klub, poznat kroz svoju povijest jednostavno kao – Građanski.
Građanski je kroz svoju povijest bio purgerski, ali i, još važnije, hrvatski klub. Nacionalna odrednica još je od osnutka bila ključan dio njegovog identiteta. Ta činjenica učinila ga je idealnom metom za režime, ovisno o trenutnim potrebama za političkom afirmacijom određene opcije.
Kada su 1945. komunisti stigli na vlast, bilo je jasno da će svi klubovi s predznakom koji nije na liniji njihove ideologije biti ugašeni. Raspušteni su svi veći prijeratni klubovi, a među njima i Građanski. Odmah nakon dva mjeseca osnovan je Dinamo kojem su na čelu mogli biti samo dužnosnici koji su odani režimu. Propaganda je činila sve da Dinamo pokaže kao sasvim zaseban i novi klub, ali ta ideja nije nikada zaživjela, pa se smatra da je to isti klub.
Dinamo je od Građanskog naslijedio jako puno. Svoje je utakmice sve do 1948. godine igrao na starom stadionu Građanskog u Koturaškoj ulici. Od Građanskog je naslijedio i velik dio osnovnih klupskih obilježja – plavu boju dresa, kao i određene značajke grba. Naslijedio je i nadimak jednako prepoznat među Dinamovima navijačima, ali i najvećim rivalima – Purgeri.
U prve dvije poratne godine 13 bivših igrača Građanskog zaigralo je za Dinamo. Trener je vrlo brzo na nagovor svlačionice postao najveći trener u povijesti Građanskog, Martin Bukovy.
Dinamo je naslijedio i čitavu navijačku bazu Građanskog, a u doba SFRJ nije imao naklonost politike, pa mu je tako i ukraden naslov 1979., iako je sud donio odluku da je naslov Dinamov.
Nakon raspada Jugoslavije, klub je kratko preimenovan u HAŠK-Građanski, pa u Croatia da bi opet bilo vraćeno ime Dinamo, a danas je GNK Dinamo, sa prefiksom Građanski. Povijesno, to je najuspješniji i najtrofejniji domaći klub, kao i jedini sa europskim trofejem, onim iz 1967.
Rođendan će se proslaviti danas uoči susreta protiv Varaždina.