Na ovogodišnjem Eurobasketu sudjeluju 24 momčadi podijeljene u četiri skupine, kojima su domaćini četiri različite zemlje. Najbolje četiri momčadi iz svake skupine nastavljaju natjecanje u nokaut-fazi u Berlinu, od osmine finala nadalje.
Branitelj naslova europskog prvaka je Slovenija, koja je 2017. senzacionalno osvojila zlato predvođena MVP-jem Goranom Dragićem i tada 18-godišnjim Lukom Dončićem, kojeg je u punom sjaju upoznao cijeli košarkaški svijet. Slovenci su tada u finalu pobijedili favorizirane Srbe. Sloveniji je to bio prvi naslov europskog prvaka i prvi put da je neka od zemalja bivše Jugoslavije samostalno došla na tron. U 21. stoljeću odigrano je devet Eurobasketa, a samo je Španjolska osvojila više od jednog zlata, i to tri – 2009, 2011. i 2015. godine.
Hrvatska je u zlatnoj sredini po kladionicama
Među osvajačima medalja dvaput se našla i Hrvatska i to broncama 1993. i 1995., što joj je bila i posljednja medalja na velikim natjecanjima. Zadnji put kada je Hrvatska pokazala zube bilo je 2013., kada smo dogurali do polufinala i uzeli četvrto mjesto. Naš aktualni izbornik je nekad vrlo dobar playmaker Damir Mulaomerović, popularni Mula. Među 12 reprezentativaca su i tri ozbiljna NBA igrača – najveća zvijezda Bojan Bogdanović, te Ivica Zubac i Dario Šarić. Uz njih je u startnoj petorci naturalizirani Amerikanac Jaleen Smith iz berlinske Albe, a među jako dobre europske igrače spadaju i Mario Hezonja, novi član Real Madrida, i dvostruki europski prvak s Efesom, Krunoslav Simon.
Ostatak reprezentacije čine iskusni defenzivac Ivan Ramljak iz Slask Wroclawa te mlađi igrači kao Roko Prkačin, Lovro Gnjidić, Dominik Mavra, Toni Perković, ali i Karlo Matković, talentirani centar iz Livno koji je, podrazumijeva se, odbio nastupati za reprezentaciju BiH i odabrao Hrvatsku, a koji je ove godine izabran na NBA draftu.
Doveli smo Amerikanca na mjesto playa
Naš ključni problem, nedostatak playmakera, rješavamo na način koji nije pohvalan, ali nemamo izbora. Jaleen Smith treći je naturalizirani Amerikanac koji je zaigrao za Hrvatsku, nakon Dontayea Drapera i Olivera Lafayettea.
Hrvatsku je ždrijeb smjestio u skupinu C, koja se igra u Milanu, a najjači protivnici su joj Grčka i domaćin Italija.
Ovo je cijeli raspored Hrvatske u skupini:
2. rujna, 17 sati: Hrvatska – Grčka
3. rujna, 14:15: Velika Britanija – Hrvatska
5. rujna, 14:15: Hrvatska – Estonija
6. rujna, 21 sat: Italija – Hrvatska
8. rujna, 14:15: Hrvatska – Ukrajina
Možemo oduševiti, ali se i raspasti
Teško je prognozirati koliko daleko naši mogu. Sirovu kvalitetu imamo i ako se poslože zvijezde, možemo daleko, ne baš do kraja, ali možemo daleko. No, ako budemo igrali letargično kao inače, lako možemo i ispasti u ranoj fazi. Princip igre “daj loptu Bogdanoviću, pa šta bude“, dosad se nije pokazao naročito uspješnim. Puno smo opasniji kada igramo timski, jer imamo poprilično talentiran i raznovrstan roster. Što se ostalih tiče, prema kladionicama prvi je favorit Srbija s koeficijentom 4.50 ispred Slovenije i Grčke (5.00), a slijede Francuska (6.00), Litva (10.0) i Španjolska (15.0). Koeficijent na naše je 25.0, te smo tako označeni kao deseti favoriti turnira.