ECA (European Club Association) je održala sastanak u Ženevi na kojem je prisustvovalo 99 klubova sa svojim financijskim direktorima, a bili su prisutni svi trenutno najveći i najbogatiji klubovi Europe: Chelsea FC, Liverpool, Manchester United, Manchester City, Tottenham, Arsenal FC, Newcastle United, PSG, Monaco FC, LOSC Lille, Olympique de Marseille, AC Milan, FC Internazionale, AS Roma, SC Lazio, Atletico Madrid, RB Leipzig itd.
Govornik je bio Andrea Sartori, osnivač i izvršni direktor Football Benchmark and Ace Advisorya. Inače, radi se o velikoj interaktivnoj platformi koja pruža ogromnu količinu podataka o poslovnoj uspješnosti nogometnih klubova, tržišnim vrijednostima tisuća nogometaša i uspješnosti na društvenim mrežama. Sam govornik Sartori radio je preko 20 godina za globalnog giganta KPMG kao jedan od direktora.
Na početku je dan prikaz financijskih podataka svih europskih klubova u zadnjih pet sezona, iz čega izvajamo najzanimljivije podatke i informacije koji demistificiraju često ustaljene mitove.
Krenimo redom:
1. najveći potrošač u zadnjih pet sezona je Chelsea FC za potrošenih 885 milijuna eura, a slijede ga Juventus FC sa 854 milijuna, Barcelona FC sa 795 milijuna i Manchester United sa 761 milijuna. Zanimljivo, među navedenima nema arapskim novcem financiranih Citya i PSG-a.
2. među prvih 15 klubova koji su najviše potrošili čak je devet iz Engleske pri čemu se posebno izdvajaju klubovi koji financijski jako loše posluju, a troše velik novac (West Ham United sa potrošnjom od 516 milijuna eura, Aston Villa sa potrošnjom od 478 milijuna eura i Wolverhampton sa potrošnjom na transfere od 471 milijuna eura). Ovdje je zanimljivo naglasiti da među prvih 15 klubova Europe koji najviše troše na transfere nema niti jednog njemačkog kluba.
3. među klubovima koji su najviše zaradili od transfera sa prodajom svojih igrača su AFC Ajax sa iznosom od 621 milijuna eura, zatim AS Monaco sa iznosom od 609 milijuna, Juventus FC sa iznosom od 572 milijuna i SL Benfica sa iznosom od 541 milijuna eura.
4. Čak 11 engleskih klubova prednjači po deficitu, pri čemu je prvi Manchester United FC sa iznosom gubitka od 586 milijuna eura, zatim Arsenal FC sa 487 milijuna, pa Chelsea sa 411 milijuna, pa, vrlo zanimljivo, opet West Ham sa iznosom od 379 milijuna eura.
5. europski klubovi koji imaju najveći profit od transfera, a koji ne spadaju u Lige petice su: Ajax sa iznosom od 327 milijuna eura, SL Benfica sa iznosom od 248 milijuna i Red Bull Salzburg sa iznosom od 243 milijuna eura.
Od klubova iz liga petice koji rade najbolje uzeti su kao primjer LOSC Lille sa iznosom od 293 milijuna eura, ali i dva engleska kluba (Swansea City sa iznosom od 103 milijuna te Watford FC sa iznosom od 90 milijuna eura).
Dinamo je istaknut kao pozitivan primjer
Sada dolazi ono zanimljivo za Hrvatsku i Dinamo.
Nakon svih ovih detaljnih prikaza g. Sartori rekao je da svoje predavanje želi završiti analizom jednog kluba u Europi koji svima treba biti primjer kada je riječ o transfernoj politici pri čemu se naglašava kao dobar primjer potrošnja u vlastitoj državi, a to je Dinamo.
Hrvatski prvak je primjerice potrošio čak 25 milijuna eura na transfere unutar Hrvatske. Sartori je o Dinamu pričao 15-ak minuta te istaknuo da transferna politika kluba treba svima biti uzor, ali i putokaz kako se rade transferi, posebice u svojoj državi. Istaknuto je da je Dinamo zapravo zapravo jedinstven takav slučaj u Europi jer dolazi sa malog tržišta, a konkurira velikanima te da je u 17 godina osvojio 16 naslova prvaka i redovito uspješno igra u europskim natjecanjima.
Drugi dio seminara bio je o nogometnim menadžerima
Taj dio također je imao neke zanimljive točke, a ono najvažnije odnosi se na nogometne menadžere. Iako prosječnom Hrvatu to nije toliko bitno, uvijek je tema menadžera i transfera sama po sebi intrigantna, pa izdvajamo najvažnije novosti.
1. FIFA je preuzela distribuciju onih famoznih 5% naknade za razvoj mladih igrača, pa će odsad ona to transferirati kome treba.
2. vraćaju se licence agentima te će samo licencirani agenti moći obavljati posredničke poslove u transferima.
3. zabranjuje se dvostruko zastupanje osim u jednom slučaju, a to je kada posrednik zastupa istodobno igrača i novi igračev klub. Samo u ovom slučaju posrednik može naplatiti dvije provizije.
4. uvodi se ograničenje plaćanja posredničkih naknada i to na način:
a) ako je igračev godišnji ugovor manji od 200.000,00 USD onda se posrednika plaća 5%, a ako je taj ugovor godišnji veći od 200.000,00 USD onda se posrednika igrača 3% po godini.
b) posrednici klubova maksimalno će moći naplatiti 10% naknade od visine transfernog obeštećenja.