Umrla je britanska kraljica Elizabeta, pokoj joj duši. Doživjela je duboku starost od čak 96 godina, živjela je ugodno i bez stresa. Jasno je da je to glavna vijest na Otoku i možda u nekim bivšim britanskim kolonijama.
Ali UEFA, koja izričito zabranjuje miješanje politike u sport, prekršila je sve svoje postulate koje njeguje zbog nje.
Zna se da se minuta šutnje može organizirati prije početka utakmice i to za razne osobe, ali raditi to u poluvremenu?
Da, dobro ste pročitali, u poluvremenu utakmice Zuricha i Arsenala održana je minuta šutnje. UEFA je, kako se politički korektno kaže, napravila presedan, ili narodski rečeno, prekršila svoja pravila. Igrači obje momčadi stali su na centar terena, a na semaforu se prikazala grafika s fotografijom kraljice i natpisom: U sjećanje Njenom Visočanstvu kraljici Elizabeti 1926. – 2022.
Iako naizgled ovo nije neka drama, zapravo skriva puno dublje značenje. Zašto se radi nekih zaobilaze pravila? Jesu li ta pravila mogla biti zaobiđena radi stotina preminule djece svaki dan u Africi ili je to ok samo kad je u pitanju netko bogat i slavan?
Što je iduće? Pretpostavljam da se može i zaustaviti utakmica usred igre, recimo usred neke kontre, kako bi se odalo počast nekome.
Nije ovo prvi put da UEFA krši svoje postulate o nemiješanju politike u sport, tu možemo spomenuti klečanje za pokret Black Lives Matter koji se provodio na mnogim terenima i u mnogim natjecanjima, a koji je čisti politički pokret.
Odavanje počasti britanskoj kraljici pokazuje da UEFA ima pravila koja se poštuju, ali samo dok nije netko ili nešto bitno u pitanju. U tom slučaju se rade “presedani”. Da Dinamo istrči u Millanu na idućoj utakmici Lige prvaka sa porukom sjećanja na Vukovar, mislite da ne bi bili kažnjeni?